this week one of the local markets is having a sale on brown rice. 15 lb. for $6.98. that comes out to 6800g. at home, we cook about 280g a day, that should last just over 24 days, which comes out to $0.145/person/day for rice.
given these numbers, I'll be using $0.20/person/day cost for rice in future posts about eating on a food stamp budget.
Saturday, November 16, 2013
Subscribe to:
Posts (Atom)